ساعت کاری شنبه تا پنجشنبه ۸:۰۰ تا ۱۸:۰۰
تلفن گویا 021-44000098
ایمیل info@pensa.ir

اخبار

اشتراک :
اطلاعیه طرح تعویض درب و پنجره قدیمی و فرسوده
اطلاعیه طرح تعویض درب و پنجره قدیمی و فرسوده
 1398/06/06 - 11:58 1225

جدید ترین خبرهای صنعت ساختمان و درب و پنجره در ایران ...

مزایای استفاده از پنجره UPVC
مزایای استفاده از پنجره UPVC
 1398/03/12 - 10:07 682

مزایای استفاده از پنجره UPVC ...

شرکتهای تولید کننده پنجره دوجداره upvc
شرکتهای تولید کننده پنجره دوجداره upvc
 1392/10/24 - 06:44 2961

شرکتهای تولید کننده پنجره دوجداره upvc و بهترین سازندگان پنجره های upvc ...

پروفیل و پنجره وین تک
پروفیل و پنجره وین تک
 1392/09/14 - 15:34 3423

تولید پنجره با پروفیل وینتک وین تک ...

شاهکار معماری جهان
شاهکار معماری جهان
 1391/10/04 - 07:22 470

p>rn ...

استخدام نصاب پنجره های UPVC
استخدام نصاب پنجره های UPVC
 1391/06/04 - 10:24 1080

استخدام بازاریاب پنجره upvc نصاب و کارشناس بازاريابي upvc استخدام بازارياب پنجره هاي upvc بازارياب ...

بلاخره شيشه مايع است يا جامد؟ بهره‌گيري فن‌آوري‌نانو از تحقيقات جديد درباره مواد شبه جامد

با نگاه كردن به شيشه پنجره، مي‌توان ذرات جامد شيشه را مشاهده كرد. اين موضوع سال‌هاست که نظر فيزيک‌دانان را به خود جلب کرده؛ آنها همواره در جست‌و‌جوي پاسخ اين سوال‌اند که آيا شيشه يک جامد است، يا مايعي‌ است که به‌کندي حرکت مي‌کند؟ به گزارش سرويس فن‌آوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، گروهي از محققان دانشگاه «ايموري» به نشانه‌هايي براي حل اين معما دست يافته‌اند. آنها نشان داده‌اند که شيشه برخلاف مايعات ديگر هنگامي که در فضايي محدود قرار مي‌گيرد، ساکن نمي‌ماند. آنها پيش از اين، تحقيقاتي هم در زمينه مواد نرم چگال (بين جامد و مايع) مانند خميردندان، کره بادام زميني، کرم ريش تراشي، پلاستيک و شيشه داشته‌اند. اين مواد و از جمله شيشه، برخلاف فرايند کاملاً شناخته‌شده تبديل آب به يخ (که با خنک شدن آب، حرکت مولکول‌هاي آن هم به‌تدريج کند شده و در دماي 32 درجه فارنهايت با تشکيل شبکه بلوري جامد شده و به يخ تبديل مي‌شود) با کاهش دما بلورينه نمي‌شوند؛ بلکه تنها حرکت مولکول‌هاي آنها کند شده، توده نامنظمي که به تدريج چسبنده تر مي‌شود را تشکيل مي‌دهند. محققان آزمايشگاه فيزيک «ايموري» از دو سال پيش به بررسي اين موضوع پرداختند. آنها نمونه‌هايي از آب و گوي‌هاي پلاستيکي کوچکي را به اندازه تقريباً هسته يک سلول از هر كدام، انتخاب كردند که با افزايش غلظت، درست همانند شيشه عمل مي‌کرد. آنها اين نمونه‌ها را با استفاده از ميكروسكوپ هم‌كانون ديجيتالي و به‌صورت فشرده داخل محفظه‌هاي سه‌گوش قرار دادند و با اين كار در هر ثانيه 480 تصوير از سطح مقطع اين نمونه‌ها گرفته، از وضعيت حرکت و رفتار اين ذرات با گذشت زمان و درنواحي مختلف اين محفظه‌ها يک فيلم سه‌بعدي ديجيتالي به دست آوردند. به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، پس ازگردآوري داده‌ها و بررسي آنها معلوم شد که هرچه محفظه اين نمونه‌ها باريک‌تر باشد، حرکت ذرات (درست همانند ترافيک خودروها در يک راه محدود) کندتر و به هم نزديک‌تر مي‌شود؛ به اين ترتيب معلوم مي‌شود که شيشه‌ها حالتي شبه‌جامد دارند؛ زيرا با باريك‌تر شدن محفظه آنها از نوع اندازه توده ذرات، ديگر قادر به ادامة حرکت نيستند. نتيجه اين يافته‌ها به درک کارهاي قبلي انجام‌شده در زمينه فيلم‌هاي پليمري نازک و ساير مواد شيشه‌يي و در فن‌آوري‌نانو به فهم بهتر رفتار شيشه کلوئيدي و پلاستيک در يک محيط بسيار تنگ و فشرده کمک خواهد كرد.

پتروشیمی غدیر مجوز واردات ۵ هزار تن PVC را دریافت کرد

تهران- ایرنا- رییس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی گفت: براساس مصوبه کمیته تنظیم بازار، پتروشیمی غدیر مجوز واردات پنج هزار تن PVC را دریافت کرد.

به گزارش روز پنجشنبه وزارت نفت، «مرضیه طهماسبی» با بیان اینکه دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی با همکاری دیگر سازمان‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط با جدیت به دنبال تنظیم بازار است، افزود: با هدف کاهش التهاب در بازار PVC به پتروشیمی غدیر مجوز داده شد تا اقدام به واردات پنج هزار تن از این محصول با هدف تنظیم بازار کند.

وی با اشاره به اینکه حفظ منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان واقعی محصولات پتروشیمی به‌عنوان یک راهبرد مورد توجه ویژه دفتر صنایع پایین‌دستی قرار دارد، گفت: همان طور که بارها اعلام شده اعلام دقیق نیاز واقعی بازار از سوی تعاونی‌های تامین نیاز و انجمن‌های تخصصی مصرف‌کننده محصولات پتروشیمی می‌تواند بازار را با آرامش بیشتری همراه سازد.

طهماسبی تاکیدکرد: عرضه، تقاضا، قیمت و سیاست‌گذاری تنظیم بازار، از ارکان تنظیم بازار محصولات پتروشیمی است و طبق ابلاغیه ستاد تنظیم بازار، فروش محصولات پتروشیمی فقط باید در بورس انجام شود. همچنین مشکلات برقی که منجر به توقف تولید پتروشیمی غدیر شده به‌زودی رفع و این مجتمع پتروشیمی حداکثر تا پایان امروز (پنجشنبه، ۲۶ تیرماه) به مدار تولید بازخواهد گشت.

کاهش نسبی حجم معاملات پلیمرها و مواد شیمیایی در اوج قیمت بازار

به گزارش صنایع پلاستیک،طی هفته گذشته 91.64 درصد از حجم عرضه پلیمرها در بورس کالا دادوستد شد که بالاترین رقم در سه هفته اخیر است آنهم در شرایطی که اگر هفته منتهی به ۵ تیرماه را نادیده بگیریم این نسبت، بالاترین رقم ثبت شده از اوایل اسفندماه سال جاری تاکنون به شمار می‌رود.

به رغم ثبت رکورد از محل میزان دادوستد عرضه پلیمرها طی هفته گذشته، عرضه پلیمرها در بورس کالا به رقم 77 هزار و 189 تن رسید و کاهش نسبی را تجربه کرد که کمترین میزان از روزهای ابتدایی سال جاری تاکنون است.

در کنار افت حجم عرضه، میزان تقاضا نیز با ثبت مقدار 106 هزار و 791 تن به کمترین رقم در چهار هفته اخیر رسیده است. ثمره کاهش محسوس میزان عرضه و تقاضا در بازار پلیمرهای بورس کالا، افت حجم معاملات پلیمرها بود که با 5.81 درصد کاهش به رقم 70 هزار و 738 تن رسید. افت تقاضا مهم­ترین دلیل ثبت ارقام کاهشی در معاملات هفته گدشته بورس کالا به شمار می­رود آن هم در شرایطی که سهمیه ­های خرید بهین ­یابی به پایان خود در تیر­ماه نزدیک شده است.

کاهش محسوس تقاضا را می ­توان از محل تکانه ­های نوسان نرخ ارز رهگیری کرد. افزایش بهای آزاد و نیمایی ارز در هفته گذشته موجب شد قیمت­های پایه محصولات پتروشیمیایی در بورس و بازار افزایش یابد آن هم در شرایطی که نرخ‌های فعلی به قدری بالا هستند که خرید مواد اولیه و تولید محصول و فروش آن در بازار داخلی از توجیه اقتصادی چندانی برخوردار نیست.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله :

021-44000098